Prosinac je najtipičniji zimski mjesec u kojem imamo obilne padaline u obliku kiše ili snijega. Pčelinje zajednice su u klupku izuzev dana kada temperatura pređe 12 stupnjeva celzijusa.Ako smo pčelinje zajednice dobro pripremili za zimu, što zapravo znači da smo zajednicama osigurali dovoljno kvalitetne hrane, da su one dovoljno jake i da imaju mlade matice, da su očišćene od varroe, možemo mirno čekati proljeće bez ikakvog nepotrebnog uznemiravanja pčela.
Ukoliko dođe do većih količina snijega, a temperature su niske moguće je da isti snijeg zatvori leto jer se pretvorio u led, i takav led je potrebno ukloniti sa leta jer do pčela ne dolazi zrak. Snijeg je u principu porozan i pun zraka te kao takav propušta zrak, a ujedno služi kao termo izolator te ga nije potrebno uklanjati.
Pčelama je u ovom razdoblju potrebno osigurati mir, a to znači razbiti moguće nalete vjetra, spriječiti udaranje raznih grana po košnicama, poduzeti mjere protiv glodavaca i eventualnih napada ptica.
Svako jače uznemiravanje pčelinje zajednice potencijalno znači raspadanje zimskog klupka, a to u ovo vrijeme znači sigurna propast zajednice. Ne zaboravite kako uznemirene pčele troše i više hrane, što znači da osim što nepotrebno smanjuju zalihe mogu kraće vrijeme izdržati bez pročisnog izleta u hladnijim danima. Najčešće zajednice uznemiravaju ptice koje su u potrazi za hranom, a može ih uznemiriti i sam pčelar ako prečesto ili nestručno lupka po košnicama da bi utvrdio imaju li pčele ili nemaju maticu. Želimo li provjeriti da li je u košnici sve u redu, najbolje je uz njezinu stjenku lagano prisloniti uho i slušati kakav zvuk proizvode pčele. Ako se čuje tiho jednolično zujanje, znači da zajednica dobro zimuje, utvrdimo li prilikom osluškivanja da se iz košnice čuje nešto pojačano brujanje pčela očito je da sa zajednicom nešto nije u redu. Ako je vrijeme prehladno, možemo takvu košnicu pregledati u zagrijanoj ne presvjetloj prostoriji i otkloniti uzrok uznemirenosti pčela. Prostoriju prethodno ohladimo te postupno polako zahrijavamo. Nakon hlađenja prostorije u cilju izjednačavanja temperature s vanjskom zajednicu vratimo na njezino mjesto na pčelinjaku.
Ukoliko dođe do ponekog dana kada imamo temperaturu zraka iznad 12 stupnjeva pčele će izaći na pročisni izlet, Tada je poželjno ispred leta staviti slamu, sijeno ili neki umjetni materijal kako pčele koje eventulano padnu ne dođu u kontakt sa snijegom te tako uginu.
Mogući "bezmatak" na pčelinjaku treba odmah sanirati prisilnim spajanjem sa drugom zajednicom. Ako je oko košnica snježni pokrivač, treba ga ispred leta košnica nakon nekog vremena lagano očistiti, a tlo ispred imamo li je prekriti slamom, piljevinom ili nekim drugim materijalom kako pčele ne bi ugibale slijetajući na snjeg ispred košnica za vrijeme pročisnog izleta.
Premještanje zajednica na pčelinjaku, ako to želimo iz bilo kojeg razloga, moguće je u ovo doba. Košnicu prenosimo pažljivo, lagano bez naglih pokreta kako se klupko ne bi našlo na podnici. Ukoliko ima značajnijih izleta iz košnice nakon premještanja na leto preventivno treba postaviti prepreku kako bi se pčele prije izlaska dodatno orjentirale čime se sprečava njihov povratak na staro mjesto.
Također je ovo mjesec kada pčelari postaju stolari i kada se popravlja dotrajala oprema, ali i priprema nova za nadolazeću sezonu.
U 12. mjesecu pčelarska društva kreću sa organizacijama predavanja pa je iznimno važno posjetiti što je više moguće njih kako bi došli do novih saznanja i naučili ili utvrdili postojeća znanja i vještine.